Što je to ”tečnost” govora i kako izgleda kada je narušena?
Kada se sve sastavnice govora odvijaju s lakoćom onda govorimo o tečnom govoru. U tečnom govoru nema zastajkivanja, zamuckivanja i oklijevanja. Ukoliko je narušena tečnost govora, govorimo o poremećajima tečnosti govora. U poremećaje tečnosti govora spadaju dva glavna poremećaja, mucanje i brzopletost, te njihove kombinacije (mucanje s elementima brzopletosti; brzopletost s elementima mucanja).

Razvojno mucanje
Često se zabrinuti roditelji javljaju na logopedski pregled kada njihovo dijete krene zamuckivati u dobi od 2-4 godine. Opisuju netečnosti kao ponavljanja glasova i slogova ili oklijevanja u govoru.
Dijete u tom periodu intenzivno uči svoj materinji jezik. Događa se puno nevidljivih procesa koji se događaju i razvijaju istovremeno. Ponekad u tom periodu kod djeteta se može javiti razvojno mucanje.
Dijete koje prezentira razvojne netečnosti uglavnom nije svjesno takvih pojava u govoru, zbog toga nije pojačano sramežljivo ili frustrirano, te svejedno rado sudjeluje u govornim aktivnostima.
Kvaliteta netečnosti je jednostavna, govorimo o ponavljanju glasova ili slogova, ponekad i kraćih te funkcionalnih riječi. Ne uočavamo nevoljne pokrete dijelova tijela ili tikove.
Razvojno mucanje nestaje kako dijete ovladava svojim materinjim jezikom i postaje sigurnije u formulaciji govornog iskaza.

”Pravo” mucanje
Sada kada smo objasnili što je to razvojno mucanje, krenimo se baviti tzv. ”pravim mucanjem” ili onim mucanjem koje ne nestaje kada dijete usvoji bazu materinjeg jezika.
Kvaliteta netečnosti je sada složenija, govorimo o ponavljanjima i produljavanjima glasova, slogova i riječi koje se mogu javiti na početku, u sredini i na kraju riječi. Javljaju se tihe pauze ili oklijevanja, a djetetov govor je napet i naporan za proizvodnju. Dijete ponavlja 3 ili više jedinice ponavljanja (ma-ma-ma-mačka).
Uz govorna obilježja, mucanje prate i druge ili sekundarne pojave koje djetetu služe da što bolje izbjegne mucajuće ponašanje. Tu ubrajamo pokrete tijela ili facijalne grimase, proizvodnju raznih zvukova, fiziološke promjene, izbjegavanje određenih glasova ili riječi, te izbjegavanje određenih situacija ili osoba.

I dok se mucanje često spominje isključivo u kontekstu govornog poremećaja, mnogi su istraživači i kliničari tijekom godina isticali kako je mucanje dijelom logopedski problem, ali dijelom i psihološki problem. Uz određeno govorno ponašanje javlja se i niz psiholoških problema koje je potrebno na vrijeme uočiti.
Brzopletost
Brzopletost je poremećaj tečnosti govora u kojem najčešće dolazi do povećane brzine govora.
Zbog povećane brzine govora, smanjuje se razumljivost govora. Također, dijete se može često koristiti poštapalicama koje u kombinaciji s povećanom brzinom govora umanjuju kvalitetu i razumljivost cjelokupnog govora.

Kada je potreban logoped?
Ukoliko Vaše dijete prezentira opisane netečnosti u govoru, javite se na logopedski pregled.
Ukoliko Vaše dijete zbog netečnosti u govoru izbjegava sudjelovati u govornim aktivnostima ili uočavate negativne emocionalne posljedice, logoped će Vas također poslati na pregled psihologa.
Također, ukoliko niste sigurni je li vrijeme za logopedski pregled, možete postaviti pitanje ili zatražiti online logopedsko savjetovanje na našoj platformi.
Online Logoped za Vas!
Besplatno savjetovanje možete potražiti na https://pitajlogopeda.hr/savjetovanje/, a pitanja koja za Vas odgovara logoped Lara Pilepić možete postaviti na sljedećoj stranici https://panel.pitajlogopeda.hr/
